Základní pravidla etikety stolování: Znáte je všechny?
Jídlo je nedílnou součástí každého dne, ale jen málokdo se zamyslí nad tím, zda je chování členů rodiny při stolování v souladu se základními pravidly etikety. Možná jste na některé regule zapomněla i vy, a proto není od věci si je zopakovat. Budou se vám hodit také při příležitosti pracovní schůzky s obchodními partnery.
Jak správně sedět u stolu?
U stolu se sedí zpříma. V době, kdy se nejí, by měly být ruce položeny na stole či jeho hraně, a to tak, aby hrana byla v rozmezí zápěstí a poloviny loketní kosti. Rozhodně se neopírejte lokty o stůl a nedávejte si ruce na klín pod úrovní stolu. Při jídle držte lokty u těla, neopírejte se o stůl a nestrkejte do sousedících strávníků. První sousto náleží hostitelce – symbolicky jako poděkování za přípravu jídla. A kuchyňské potřeby nezbytné, které by měly být během jídla na stole, by neměly nikomu překážet.
Kde položit s ubrousky?
Během jídla by měli mít strávníci na klíně látkový ubrousek, který pak po jídle složí a položí vedle talíře. Papírový ubrousek se nechává ležet na stole, a to obvykle vlevo. Po jídle se složí a položí do talíře.
Jak nachystat příbory?
Vidličky se dávají nalevo od talíře, lžíce a nože patří napravo (nůž otočte ostřím směrem k talíři). Nad talíř se pokládá příbor na ovoce a sýr, dezertní vidlička a lžička na kompot. Hroty vidliček by měly být otočeny směrem dolů. Servíruje-li se jídlo, které není zapotřebí krájet, pak se nože pokládají na okraj talíře (směrem k sobě).
Co ještě byste měli vědět?
Hluboké talíře s polévkou se vždy naklání směrem od sebe. Polévka se nevyjídá až do dna, protože by strávník obtěžoval ostatní hlasitými údery lžící o talíř.
Během oběda se pije jen tehdy, když nebudete mít v ústech jídlo.
Jídlo nesolte ani nepřidávejte koření před tím, než ho ochutnáte. Tento poměrně častý prohřešek je pokládán za projev nedůvěry ke kuchaři.
Při servírování můžete používat podnosy. Předejdete tak riziku, že obsah talířů či skleniček skončí na podlaze.