V českých ložnicích to žije, aneb Bude po karanténě následovat babyboom?
Jak si zpříjemnit karanténu a alespoň na chvíli zapomenout, že se běžný život změnil k nepoznání? Češi během uplynulých týdnů trávili mnohem více času sexem a někteří odborníci v dohledné době očekávají vyšší porodnost. Jaro je navíc obvykle obdobím, kdy mnoho párů podstupuje asistovanou reprodukci. Jenomže letos musely kliniky počítat s omezeními a přizpůsobit se nelehké situaci.
Kliniky asistované reprodukce musely podstoupit přísná opatření pro zabezpečení odpovídajících hygienických podmínek a někteří zájemci o uměle oplodnění tak například absolvovali vstupní konzultace telefonicky či formou videohovoru. Centra si přesto na nezájem nestěžují. Mnohé naopak pocítily ještě větší nápor než obvykle, a to i ze strany žen, které si chtěly přivydělat formou darování vajíček.
Roční období nemá na úspěšnost početí vliv
Ačkoliv je jaro vnímáno jako doba znovuzrození a mnohé páry ho považují za ideální pro početí miminka, v praxi na ročním období nezáleží. Ženy mají ovulaci každý měsíc a naproti některým savcům nepotřebují specifickou teplotu či klima.
Na druhou stranu je vhodné načasovat první trimestr tak, aby ho rodička prožila v co největším klidu – riziko potratu je během prvních třech měsíců nejvyšší. Platí to zejména u žen, pro které je jedinou možností asistovaná reprodukce. Přelom května a června se proto za normálních okolností jeví jako ideální období pro založení rodiny: pylová sezóna, jež může přitížit alergičkám, je obvykle u konce a do příchodu podzimních viróz je daleko.
Mají se porodnice připravit na nápor?
Vraťme se však k otázce z úvodu. Přijde devět měsíců po zavedení karantény baby boom? Podle lékařů je vyšší porodnost reálná, ale očekávají ji o něco později. Lidé se sice během pandemie věnovali intimnostem více než jindy, ovšem většinou až poté, co je omrzely sociální sítě a sledování seriálů.