Na rovinu: Jaké jsou výhody a nevýhody plovoucí podlahy?
Podlaha je duší interiéru, a proto byste měla k výběru „toho správného“ typu přistupovat s rozvahou. Unáhlené rozhodnutí vás může stát zbytečné nervy, čas i peníze. A protože vás pravděpodobně napadlo, že by mohla být dobrou volbou podlaha plovoucí, připravili jsme pro vás výčet jejích základních výhod a nevýhod. Bez obalu, přesně tak, jak to ve skutečnosti je.
Název „plovoucí“ je možná mírně matoucí. Plovoucí podlaha nemá s vodou zhola nic společného a od podlahy lepené se liší tím, že není pevně spojena s podkladem. V praxi stačí, když je mezi ní a podkladem vrstva izolace.
Bezkonkurenční výhodou plovoucí podlahy je rychlá a poměrně nenáročná montáž. Pokud si nedokážete představit, jak krytinu pokládáte vlastními silami, vězte, že tu plovoucí zvládnete i bez předchozích zkušeností. Na internetu jsou detailní návody i videomanuály a dodržíte-li doporučený postup, v podstatě nemůžete udělat chybu.
S rychlostí a jednoduchostí pokládky souvisí další přednost. Trendy se průběžně mění a až vás podlaha přestane bavit, můžete ji bez zbytečné námahy vyměnit za jinou.
Konkrétní vlastnosti plovoucí podlahy závisí na použitém materiálu. Při výběru se kromě designu zaměřte také na hlučnost, odolnost vůči vlhkosti, životnost, a v neposlední řadě také na tvrdost povrchu. Zároveň by vás mohlo zajímat, zde je daný materiál vhodný pro podlahové vytápění.
Obecně se plovoucí podlahy využívají na všech typech povrchů. Podmínkou je, aby byl podklad suchý, tvrdý, pevný a rovný.
Bohužel, nic není bez poskvrnky a také plovoucí podlaha má určité slabé stránky. Není právě ideální do vlhkého prostředí a tam, kde hrozí zvýšené riziko poškození (např. v dílně). Příliš se nahodí ani do kuchyně, kde může na podlahu spadnout ostrý předmět. Další omezení může souviset s vysokým bodovým zatížením, ale to již závisí na parametrech konkrétní podlahy. Jinak je „plovoučka“ dobrou volbou a jistě vám bude dělat radost na každém kroku.