Kurzy angličtiny pro nejmenší. Co od nich očekávat?
Možná, že máte doma malého předškoláka a přemýšlíte o tom, že je nejvyšší čas začít ho, jak se patří, jazykově vzdělávat. Pokud máte štěstí, můžete jej přihlásit do kroužku angličtiny přímo v mateřské škole. Pokud ale vaše školka takovou možnost nenabízí nebo výuka není nic moc, je nejlepší přihlásit dítko do kurzu angličtiny pro nejmenší v některé ze specializovaných jazykových škol. Pokud se tak rozhodnete, gratulujeme. Obecně platí, že čím dřív se s jazykovým vzděláváním začne, tím snáz se člověk cizí řeč naučí.
Než svého potomka do kurzu přihlásíte, měli byste si však ujasnit, co od kurzu očekáváte a co vám/dítěti může kurz přinést. Předejdete tak nedorozuměním a nepříjemným situacím mezi vámi a školou. V první řadě je potřeba si uvědomit, že od svého potomka nemůžete čekat zázraky. Od něj a ani od lektora. Ten může být sebeschopnější a sebezkušenější, ale pokud váš potomek není zrovna druhý Albert Einstein, do nástupu do školy ho plynule mluvit nenaučí. Souvisí to jednak s frekvencí kurzů, které jsou zpravidla na 90 minut 1x týdně a jednak s dětskou přirozeností a tím, jak dětská paměť funguje.
Zcela zásadní je, že v první fázi studia řeči, která může trvat až do 9 let, se dítě učí primárně pasivní formou. To znamená nasloucháním a nápodobou. Jinými slovy, děti se nejdřív učí převádět z angličtiny do češtiny. Předškolní dítě, které právě dokončilo roční kurz angličtiny pro nejmenší tedy bude v ideálním případě schopné reagovat na jednoduché anglické pokyny (nezapomínejte, že po dítěti v angličtině můžete chtít pouze úkony na takové mentální úrovni, jaké byste po něm chtěli v češtině! Divili byste se, jak často si toto rodiče neuvědomují), jednoslovně nebo dvouslovně odpoví, zazpívá si s vámi písničku, kterou zná nebo vám pojmenuje věci, které vidí a které zná.
Ve výsledku tedy bude na odpovídající úrovni angličtině rozumět a bude schopné na ni jednoduše reagovat. Pokud však děti budete doma zkoušet ze slovíček stylem „jak se anglicky řekne stůl“, anebo budete očekávat, že s vámi bude komunikovat celými větami, pravděpodobně se zklamete. Nutno dodat, že zde také platí jedno jednoduché pravidlo. Děti nemají rády, když něco musí. Pokud budete s dítětem hrát zvířátkové pexeso, je dost pravděpodobné, že vám samo začne říkat, jak se které zvířátko řekne anglicky. Pokud si s ním pustíte oblíbenou pohádku Peppa Pig, pravděpodobně zaznamenáte jeho porozumění a nadšení z toho, že plno slovíček už zná. Pokud ho ale budete zkoušet jako ve škole, nejspíš se dočkáte jen nasupeného mlčení nebo odpovědi „nevím“.