Cestu po světě jsem si prošlapal v kvalitních pánských botách

A vlastně v tom rád budu pokračovat. A bude to také poměrně široké téma, protože typů pánských bot je mnoho a myslím si, že stojí za to o nich mluvit.
Jaké pánské boty obouvají Finové
Jestliže očekáváte, že Vám začnu vykládat o tradiční finské obuvi, nepřepočítali jste se, nicméně vezmu to tak trošku obšírněji. Jak už tušíte, pokud jste procházeli předchozí články, po většinu roku volí Finové pohodlnou sportovní obuv, o níž se dle mého názoru není nutno nějak rozepisovat.
Možná si dovolím podotknout, že jejich láska k aktivnímu životnímu stylu a taktéž vyšší životní úroveň se manifestuje v tom, že na ulici máte možnost vidět skutečně velké množství značkové sportovní obuvi. Kdejaký Fin si totiž rád do práce zaběhne nebo zajede na kole a častokrát má v batohu k dispozici ještě druhý pár sportovních bot, do kterých se v kanceláři přezuje a pohodlně v nich tráví svou pracovní dobu.
Hlavně mezi mladou generací jsou populární poněkud divoká barevná provedení. Snažil jsem se nějak pídit po důvodech této volby, protože jsem měl možnost narazit na několik studentů, jejichž křiklavé boty se se zbytkem jejich oděvu až třeskutě tloukly. Většinou mi odpověděli, že jim jejich obuv připadá „nice a positive“. Možná zde jde o nějaký mechanismus, jak se vyrovnat s poněkud depresivním severským klimatem. Dobrá dobrá, teď už si možná dělám trošku legraci ze své oblíbené země. Každopádně, ty boty vypadaly asi takto.
Dotek zimní tradice
V momentě, kdy se objeví opravdová zima a sportovní možnosti populace se částečně zúží, narazíte rovněž na klasickou zimní obuv ničím nerozlišitelnou od té, kterou vídáte v našich ulicích.
Nicméně zde přichází na řadu i obuv tradiční, která je pravděpodobně výsadou těch, kteří si chtějí v zimě připadat jako praví Vikingové (Mimochodem, Finové nemají s Vikingy historicky téměř nic společného. Ale zřejmě je to imaginární dědictví baví.). Jedná se o vysoké boty vyrobené z kůže (nejtradičnější je sobí, ale i od té se dnes upouští), v podstatě ekvivalent kozaček, se špičatou, zakroucenou špičkou.
Já sám jsem se k jejich koupi neodhodlal. Musím říci, že dívkám velmi sluší, u drsnějšího pohlaví jsem si nicméně na jejich nošení nikdy nezvykl.
Tip: Pokud se někdy do Finska vydáte, nezapomeňte si pořídit i čepice se šálou z Larond.
Take-home message
Dostávám se tím ale k důležité poznámce, kterou bych rád zmínil. Tradiční boty jsou většinou ručně vyráběné. Chápu, že většina z nás, bez výjimky mě samotného, si takovou obuv nemůže dovolit. Vzhledem k náročnosti výroby, jak se můžete podívat třeba zde, je to pochopitelné.
Investovat do kvalitních bot se opravdu vyplatí. Moje české zimní boty pochybné kvality vydržely v opravdové zimě asi 2 týdny. Poté, co jsem začal pociťovat možnost omrzlin, plácl jsem se přes kapsu a zakoupil obuv kvalitnější. V těch botách chodím do teď, v české zimě drží už pátý rok.
Zamyslete se nad současným stavem vašeho botníku
Finové možná tuší, že pokud je vaše psychika rozdrážděná ponurým počasím, není nutno jí přidávat ještě nekvalitní obuví. Něco o tom si můžete přečíst i v následujícím vyjádření českého obuvníka. Ten v rozhovoru mimo jiné uvádí také to, kolik by kvalitní bota měla stát, a kolik párů je vhodné vlastnit. Budu velmi rád, když si článek přečtete a pokud je to ve vašich finančních možnostech, přehodnotíte situaci svého botníku.
Na závěr bych možná měl zmínit, co všechno vlastně můj botník obsahuje. Jedná se o troje tenisky, dvoje kecky (vysoké a nízké), těžké boty metalového fandy, dvoje sandály na léto, žabky k vodě a nesmrtelné finské zimní boty a pohorky, kterýma občas zimní boty nahrazuji, když mi přijdou příliš uondané okolím marastem. A ano, dvoje kožené polobotky, které se, musím přiznat, těší stále větší přízni. Možná se o tom rozepíšu v dalším článku. 😉