3 nejčastější otázky o zubech moudrosti
Objevují se až v pozdějším věku a někomu nemusí vyrůst vůbec. Řeč je o osmičkách neboli zubech moudrosti. Zatímco našim předkům sloužily jako náhrada vypadnutých zubů, nám jsou spíš na zlost. Mnohdy rostou křivě, bolí a musí být odstraněny zubařem. O osmičkách panuje mnoho mýtu a ne zcela pravdivých informací. Tady jsou odpovědi na nejčastější otázky o zubech moudrosti!
Jaké symptomy provází růst osmiček?
Osmičky můžou působit spoustu nepříjemností. V čelisti pro ně nemusí být dostatek místa, což způsobí, že rostou křivě směrem dovnitř a tlačí do vedlejších zubů. Tím se může náš chrup zkřivit. Kromě estetických vad můžou špatně rostoucí osmičky působit i bolest, která mnohdy vystřeluje až k uším. Vyhráno není ani když se nám zuby zčásti prořežou. Jejich špatná dostupnost při čištění často způsobuje záněty i špatný dech.
Musím si osmičky nechat vytrhnout za každou cenu?
Stomatologové často přistupují k odstranění zubů moudrosti. Ať už proto, že rostou špatným směrem a tlačí do okolních zubů, nebo třeba proto, že na ně v ústech není dostatek místa. Některým z nás ale zuby moudrosti vyrostou správně a bez komplikací. V takových případech je trhání zbytečné. Zaměřit se ale musíme na důkladnou dentální hygienu, abychom předešli vzniku zubního kazu.
Bolí trhání osmiček?
O trhání osmiček a bolesti, která zákrok provází, pravděpodobně slyšel každý. Často jde ale o mýty. Extrakce zubů moudrosti nemusí být žádný horor. Trhání osmiček může být bolestivé, pokud jsou zanícené a musí akutně ven. Se zánětem je po zákroku obtížnější a bolestivější i hojení. Vhodné je proto navštívit zubní ordinaci z pražské kliniky Medestetik včas a na extrakci se domluvit. Zubaři pomocí rentgenu určí, jestli osmičky musí ven. Zákrok probíhá v lokální anestezii, takže se nemusíme bát bolesti. Stomatolog nám podrobně popíše průběh ošetření i následnou rekonvalescenci a v případě komplikovaných případů lékaři spolupracují se stomatochirurgy.